Gang vyděračů a policistů používal i špičkové zařízení Agáta

Kategorie: Kauzy

Český organizovaný zločin si dovolil konkurovat speciálním policejním jednotkám a zařídil si pro usnadnění vydírání podnikatelů s pomocí aktivních kriminalistů vlastní policii se vším všudy. Gang minimálně jedenácti lidí (od 36 do 47 let), čítající několik podnikatelů, dva bývalé státní úředníky i pět aktivních policistů včetně šéfa obvodního oddělení v Liberci, pracovníka kriminálky a detektiva z jablonecké pobočky protikorupční policie, se s tím rozhodně nepáral.

Měl přístup k několika policejním databázím, disponoval speciálním vybavením, které používají jen vybrané elitní útvary a tajné služby. Zároveň používal metody známé už z doby nechvalně proslulého Berdychova gangu – únos a vydírání bohatého podnikatele a nakonec jeho vykoupení si svobody za stovky tisíc korun.

„Je to naprosto šílené, jak to prorostlo mezi sebou. Podle té skladby lidí, kteří v té skupině jsou, se byli schopni obrátit v podstatě na kohokoli, aby se k potřebným informacím dostali – protikorupční útvar, kriminálka, obvodní oddělení. Těmi možnostmi je to jakoby taková druhá policie,“ řekl včera Právu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Když jeho podřízení a pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) rozjeli minulý týden razie nazvané Ares a Rytíř a zatýkali členy gangu, nestačili se divit, co všechno u podezřelých našli.

Hlavně jde o speciální monitorovací mobilní systém Agáta v ceně několika miliónů korun, který je schopný přesně lokalizovat i monitorovat jakýkoli telefon, i když s ním dotyčný právě nevolá.

Toto zařízení používá v ČR skutečně jen úzký okruh bezpečnostních sborů, především specializované jednotky jako je Útvar zvláštních činností (ÚZČ). I když ani ten to nikdy nepotvrdil. Nicméně právě tamní experti nyní mají za úkol zjistit, jak kvalitní přístroj gang vlastnil.

Sdílej

POŽADUJEME PRÁVO A SPRAVEDLNOST NÁPRAVU STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ ODVOLÁNÍ NSZ PAVLA ZEMANA

Sdílejte tento příspěvek s vašimi přáteli. #ManifestIAV