INFORMACE O JEDNÁNÍ NA MINISTERSTVU SPRAVEDLNOSTI DNE 21. 10. 2020

Včera 21. října 2020 v 10.30 hodin mělo proběhnout společné jednání vedení Institutu Aleny Vitáskové (IAV) a poslance Jiřího Kobzy s vedením Ministerstva spravedlnosti. Předmětem jednání měly být výstupy ze semináře „Spravedlnost a vymahatelnost práva. Žijeme v právním státě“, který se uskutečnil 7. září 2020 v Poslanecké sněmovně a vzbudil obrovský zájem veřejnosti.

Výstupy semináře byly obsaženy v otevřeném dopise zákonodárcům a vládě s návrhy na opatření. Konkrétně, co občanská veřejnost odmítá, co požaduje a co navrhuje v oblasti vymahatelnosti práva a spravedlnosti, nápravy justice.

Předmětné jednání se mělo konat v termínu, který navrhlo samo Ministerstvo spravedlnosti, jako reakci na zmíněné požadavky. O to více byli účastníci jednání překvapeni, když jednání bylo ze strany Ministerstva spravedlnosti zrušeno ve chvíli, kdy se zapisovali na recepci ministerstva. Jednání bylo zrušeno na pokyn ministryně spravedlnosti Marie Benešové, později jsme obdrželi omluvný e-mail, jehož opis naleznete na www.institut-av.eu .

Jelikož na ministerstvu probíhala v tentýž den řada dalších schůzek, považujeme krok ministryně, která naši schůzku nařídila zrušit, jako nestandartní. Nedovolujeme si spekulovat, že by se ze strany ministryně mohlo jednat o naši šikanu, či jiný důvod, než byl uveden v omluvném e-mailu. Věříme, že důvodem zrušení schůzky, nebyly informace o stavu české justice, které zaslal IAV v těchto dnech komisařce Věře Jourové. Celý text podnětu naleznete na www.institut-av.eu.

Jelikož se jedná ze strany občanské veřejnosti o velmi závažné věci, které nesnesou jakýkoliv další odklad, požádali jsme v návaznosti na zrušenou schůzku Ministerstvo spravedlnosti o zaslání písemného stanoviska k jednotlivým bodům našeho podnětu odeslaného ústavním činitelům.  Chceme posunout naši vzájemnou komunikaci s ministerstvem již do fáze konkrétních řešení, abychom urychlili nutný proces nápravy justice.

V zájmu veřejnosti jsme připraveni konstruktivně spolupracovat ze státní moci i prostřednictvím elektronické komunikace.

 

Ing. Alena Vitásková předsedkyně IAV

Praha, dne 22. 10. 2020

Sdílej

POŽADUJEME PRÁVO A SPRAVEDLNOST NÁPRAVU STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ ODVOLÁNÍ NSZ PAVLA ZEMANA

Sdílejte tento příspěvek s vašimi přáteli. #ManifestIAV