Jak udělat ránu na českého daňového poplatníka 10 mld. Kč snadno a rychle (a ještě se při tom ani nezačervenat)

Kategorie: Kauzy

Pokusím se odpovědět na otázku, co je skandálního na případu výstavby elektrárny ADULARYA v Turecku. Skoro bych řekl, že skandální tam bylo téměř všechno, to říkám z pohledu do případu zasvěceného pozorovatele. Před dvěma dny jsem popsal, jak se vybíral ve Vítkovicích dodavatel technologie kotle, ale ještě než došlo k výběru a podpisu smlouvy s tímto nekompetentním dodavatelem, došlo již ke schválení poskytnutí úvěru pro tento projekt ze strany České exportní banky (ČEB). Ne, že by byl turecký investor nedůvěryhodný, ale spíše měly být pochybnosti o schopnostech českého generálního dodatele tuto stavbu dokončit, zejména když umí vybrat takového dodavatele kotle, který se nemůže prokázat svými odpovídajícími referencemi. Potažmo, v době, kdy již státní pojišťovna EGAP schvalovala pojištění tohoto exportního financování v začátku 2011, tak již byl podepsán definitivně kontrakt s firmou Andritz na vyprojektování kotle o výkonu 145 MW na bázi fluidní technologie, a to je přece on, co neměl ty příslušné reference pro tento job. EGAP měl tedy poslední možnost zastavit tento hazard, ale nezastavil. On totiž, tak, jak s tímto dodavatelem neměly problémy Vítkovice, tak s ním neměly problémy ani ČEB a EGAP. Kdo tam ksakru posuzoval na těchto organizacích rizika případu?
Takže došlo ke kumulaci faktorů, že generální dodavatel nikdy ještě nedodával celou elektrárnu (byl vždy jen subdodavatelem pro dodávku kotle), nikdy nedodával větší investiční celek do zahraničí a nakonec si k tomu ještě vezme dodavatele na vyprojektování klíčového zařízení elektrárny- kotle, který ještě fluidní kotel pro tak velký výkon nikdy nevyprojektoval. Nebyl toto dokonale smrtelný koktejl? Asi nepřekvapuje, že s tímto kontraktem s Andritzem opravdu neměl EGAP žádný problém, protože když se totiž vrátíme do doby vlády rozpočtové zodpovědnosti (ODS + TOP 09) v letech 2009 – 2011, tak zjistíme, že ruka Páně byla v tuto dobu doširoka otevřená a takovýchto podezřelých projektů, kam se lehkovážně vložily finanční prostředky daňových poplatníků, těch bylo neúrekom.
Abych nepřeháněl, bylo jich počitatelné množství, pokud se odkážeme na veřejný zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/statni-pokladna/policie-zasahuje-v-ceske-exportni-bance-a-ve-statni-pojistovaci-spolecnosti-egap.A140115_090222_ln_domov_ani
pod názvem: Razie: Policie vyšetřuje 16 případů České exportní banky a pojišťovny EGAP,
tak jich tam bylo podezřelých právě 16.
Někde jsem dokonce snad i zaslechl číslo, že po sobě nechala tato vláda rozpočtové zodpovědnosti díru ve výši 35 miliard korun (ale za toto číslo neručím, Mirďa by mohl návazně upřesnit) zkrátka tím, že ČEB půjčovala na projekty, které poté zkrachovaly. A právě z této doby také pochází ony schválené finanční zdroje pro projekt Adularya. Ještě si prosím můžete vygooglovat genezi cementárny Phuson ve Vietnamu, tam to byla rána jen za nějakých 400 milionů Kč: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kvuli-cementarne-ve-vietnamu-obvinila-policie-manazery-egapu.A151023_095621_ekonomika_chrs,

že o tom vůbec mluvím, proti Adularyi přece jen banalita. Ale ta cementárna byla schválena dříve, než Adularya a jak se říká, s jídlem přece roste chuť. Jak toto období bohorovného půjčování peněz za vlády rozpočtové zodpovědnosti Nečase a ministra financí Kalouska popsal v jednom díle pořadu „Kauzy Jaromíra Soukupa“, pak Soukup, tento pořad byl odvysílán dne 2.5.2018, zde pan Soukup popisuje, jak se Mirďa chtěl profinancovat z hospodářské krize tím, že se dá zkrátka úvěr každému, kdo měl nějaký otvor někam. Tož Mirďa nám tu zavařil svou rozpočtovou zodpovědností, doufám, že lid obecný v této zemi nenapadne opět pustit ke korytu vládu, která bude chtít být natolik rozpočtově zodpovědná, že po sobě nechá takovou ránu za 35 miliard korun. Mirďa není žádný hlupák, on přece dobře ví, že se tyto zkolabované případy finančně projeví v rozpočtu až za pár let, kdy bude potřeba zase nafutrovat EGAP prostředky ze státního rozpočtu, aby se zakryly ty černé díry, a pak se teprve tyto ztráty začnou promítat do státního rozpočtu. A Mirďa byl zřejmě realista a znal sám sebe, a věděl, že až přijde den zúčtování, že on už dávno u vlády nebude. Caramba.
Pokud by si ale někdo myslel, že se půjčovalo z lásky k českým podnikům, tak to by nebyl dnešní. To si musí představit ne výlov podzimního jihočeského rybníka za ranních mlh, ale přímo tu káď´ s kapry na předvánočním trhu.
Že tento smrtelně namíchaný koktejl se nakonec ukázal být skutečně smrtelným, a to jsme tam ani nemuseli přidat jednoho jedovatého hřiba, se projevilo až v roce 2016, kdy se veškerá ta rizika, která EGAP velkoryse přehlédl, spojila a udeřila společnou silou. To tehdy se špatný kotel ukázal být neprovozovatelný v horizontu 14 dní.
Je třeba upřímně říci, že tento problém nezapříčinil úvěr daný z ČEB, chybělo jen málo, aby projekt zafungoval, a tím málem bylo jen to, aby Andritz správně vyprojektoval kotel na uhlí, které mu bylo dáno k účelu, aby podle něho ten kotel navrhnul. Je třeba upřímně říci, že kdyby Andritz tu svoji zkoušku dospělosti (a nebo lépe, výkonové velikosti) zvládnul, tak by tu samozřejmě dnes nikdo nežehral ani na ČEB a ani na EGAP, ale tak už to v životě přece chodí, úspěch i neúspěch se přece neodpouští. Jednu věc bych ještě rád dodal, že si Andritz dnes vykazuje ve svých úspěšných referencích i elektrárnu Adularya. Mně přitom napadne jen ten jeden příměr, že drzé čelo je lepší než … jiných slov mě k tomu nemám. Takže zase brzy na shledanou.

Sdílej

POŽADUJEME PRÁVO A SPRAVEDLNOST NÁPRAVU STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ ODVOLÁNÍ NSZ PAVLA ZEMANA

Sdílejte tento příspěvek s vašimi přáteli. #ManifestIAV